ÇELİK KONDISYON ÇATI

HAFİF ÇELİK ÇATI SİSTEMLERİ

Hafif çelikten oluşan malzemenin binaya uygun tasarımı kullanıcı ile birlikte yapılır. Çelik malzemeler birbirine geçmeli sac profillerden oluşmaktadırlar. Ağırlık ve diğer detayları kullanıcının arzularına göre belirlenir. Öncelik profil demirlerle çatı iskeletinin kurulmasına dayanır. Profiller düz bir zeminde kafes haline getirilerek çelik çatının ana hatları ortaya çıkartılır. Fabrika veya iş hanlarında demir profiller yerine raylı sistemler kullanılır.

Orta direkleme olarak tabir edilen sistem ile yürütülen çalışmalarda demir profiller ortadan başlanarak yapılan hesaplamalar doğrultusunda karşılıklı eklenerek çatının genel görünümü ortaya çıkartılır. Çelik çatının üst kısmına 0.5 mm inceliğinde plakalar getirilerek sıcak soğuk ve su yalıtımı sağlanır böyle dış dünyadan izole edilmiş olunur. Bu sebeple uzun yıllar boyunca güvenli bir çatının yanı sıra yüksek memnuniyet duyduğunuz sorunsuz bir çatıya kavuşmuş olursunuz.

Hafif Çelik Çatı, büyük binaların ve iş hanlarının yapımında tercih edilen diğer çatılara göre çok daha güvenli ve üretildiği metal saclardan dolayı çok daha kaliteli bir çatı çeşididir.

Çelik çatı ölçüleri değişebilen ideal bir çatı için kullanılması gereken profil ölçüsü bu oran m2 ‘ye değişiklik göstermektedir. 4cm*4cm (40*40) veya 4cm*6cm (40*60)  minimum 3mm olmak şartı ile bir çatı iskeleti uygulama işlemine veya yapımına başlanabilir. Burada unutulmaması gereken nokta bu ölçü oranları 100m2 bireysel konut çatıları için kullanılabilen çelik çatı yapımı için dikmelerin üzerine uygulama yapılabilir. İskeletin ne şekilde olacağını bilemediğimiz için sizlere şu şekilde örnekler verebiliriz.

Dikmelerin (babalar) en azami 100*100 lük olmalıdır. Bunun altındakileri tavsiye etmiyoruz.  40*40 veya 40*60 ki profili yapışık kaynatmak koşuluyla dikme olarak kullanabilirsiniz.  Dikmelerin üzerine yine yüzlük (100*100) çelik profil uygulaması yapılarak 40*40 veya 40*60 profiller 100*100 lük çelik iskeletin üzerine uygulama yapılmalıdır.

Demir profillerin bütünlüğü ve galvaniz diye tabir edilen sac çelikten üretilmektedir.

Çelik Çatılar paslanmaz ve yıllar boyunca size ve evinize eşlik eder.

Hafif Çelik Çatının yapılış amaçlarından ilki güvenli oluşudur. Çelik yapının sağladığı güvenlik doğal afetlerde esnek bir yapıya sahip olması insana güven verir.

Yeni modern evlerde de çelik çatılar tercih edilmeye başlamış ve piyasada ki dengeler değişmiştir. Büyük fırtınalarda dahi kesinlikle su geçirmez, sıcak ve soğuk havayı dışarı da tutar böylece iç havanın değişmemesini sağlar.

Blog içinde yayınlandı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir