ÇATI AKTARMA

ÇATI AKTARMA

Bina ve konutların çatıları farklı şekil ve yapılarda olabiliyor. Hangi şekil ve yapıda olursa olsun çatılar için çatı aktarma işlemleri kaliteli olmak zorundadır. Çünkü yapılacak yanlışlık ya da önemsemezlik gibi durumlarda yağan yağmur ve kar sularının alt katlara akması ve akabinde nem ve rutubet gibi sorunların ortaya çıkmasına neden olabiliyor. Bu nedenle çatı aktarma işlemleri çatının durumuna ve niteliklerine göre birçok yöntem ile yerine getiriliyor. Konut ve binaların çatıları zemin şeklinde olabildiği gibi aynı zamanda kiremit yapısı ile de yapılabiliyor. Hangi şekilde olursa olsun her çatı şekline uygulanacak çatı aktarma işlemleri de birbirinden farklılıklar gösteriliyor. Kiremit çatılarda dere adı verilen yürüş alanının membran uygulaması ile yapılması çatı aktarmaişlemleri için yeterli olabiliyor. Düz zeminden oluşan teras çatılarda da çatı aktarma işlemleri yine membran uygulamaları ile yerine getirilebiliyor.

 Çatı Aktarma Uygulamasında Kullanılan Yöntemler

            Çatı aktarma uygulamalarında kullanılan en etkili yöntem hiç kuşku yok ki membran uygulamasıdır. Mebran uygulaması ile çatı aktarımları kaliteli bir şekilde yerine getirilerek uzun yıllarda çatı aktarma konusunda sorun yaşanmamasını sağlıyor. Bu özellik genelde eni 1 metre boyu 10 metre olan membranların her biri birbirine 10 cm binili olacak şekilde şaloma ateşi ile ısıtılarak yapıştırılması usulüne göre yapılıyor. Yapılan bu uygulamada kullanılan membranlar içerisinde polyester keçe taşıyıcılı etken bir maddenin bulunmasından dolayı yırtılma ve kopma gibi olumsuzluklar ile karşılaşılmasını engelliyor. Bu durum da çatı aktarmaişlemlerinin uzun yıllar hizmet sunmasını sağlıyor. Ancak çatı aktarma işlemlerinde dikkat edilmesi gereken en önemli özellik uygulamanın konusunda uzman kişilerce yerine getirilmesidir. Membranların üst üste bindiği noktalarda da kaynak yapılarak suyun zemin ile buluşacak olan noktaları tamamı ile kapatılıyor. Böylelikle çatı aktarma işlemlerinde kaliteli hizmet tam anlamı ile yerine getirilmiş oluyor.

 Çatı Aktarmada Sürme Esaslı Malzemeler

            Uygulanan bir başka çatı aktarma işlemi de sürme esaslı yöntemlerdir. Bu yöntemlerde etkili bir yöntem olarak çatı aktarma uygulamalarında kullanılıyor. Ancak bu uygulamalar genellikle dar ve sıkışık alanlarda yapılan uygulamaların başında geliyor.

Blog içinde yayınlandı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir