ÇATI İZALASYON


ÇATI İZOLASYON

Binaları yağmurlardan kardan koruyan çatıdır. Yapılacak çatı izolasyon sisteminde çatı olmazsa olmaz bir yapıdır. Şekil olarak çatı ve çatı izolasyon yapılabilir. Binanın konumsa değerleri ve binanın şekli maruz kalacağı dış hava koşulları da göz önünde bulundurularak kullanan kişinin de istekleri doğrultusunda bir çatı izolasyon planlanabilir. Bu optimizasyonun oluşması için çatının açılımı seviyesinin belirginleşmesi, tasarımın etkenlerinin başka uyulması gereken sistem verilerine de kendi optimize ettiği sistemin orantılı olması gereklidir. SAS denilen sistem açılım seviyesinin belirlenip çatıya etki edebilecek olan zorunlu uyulması gereken bazı verilere de riayet edilerek yapılan sistemlerdir. Bölgelerin ve ülkelerinde kent açılımları ve bunların seviyeleri coğrafi ve hava koşulları belirlenerek yapılacak olan çatı izolasyon için işlemler belirlenir.

 Çatı Şekilleri

 Üzerinde rahat hareket sahası olabilecek gezilebilecek çatılar. Çatı üzerinde bulunan teraslar, açık otopark olarak inşa edilen çatılar, bahçe olarak yapılan çatılar ve çatı izolasyon yapılan olan çatılar

 Üzerine çıkılması uygun olmayan çatılar. Eğimlerin fazla olduğu kimi düz yapılı çatılardır.

 Hava koşullarının getirdiği yağışların yönlendirilmesi için yapılan çatılar çatı izolasyon çatılarını gerektirir. Bunlar dışa akışlı çatılardır.

 Yağışların çatının şeklinden dolayı içe akmasıyla içe doğru akan çatılardır.

 Eğimine bakılarak yapılan çatıların eğim oranları %0 dan yukarıya doğru%25 olan çatı şekilleridir.

 Eğimi fazla verilen çatılar % 25 den daha fazla eğime sahip olan çatılardır.

 Değişik hallerdeki çatılar ise% 90’na kadar çıkan çatılardır. Bunlar kubbeler, kabuk ve tonoz gibi çatı yüzeyleridir.

 Kaplama Çatılar

            Yüzeyi tek olana çatılar, mansard olan çatılar, kubbeler, külah şeklindeki çatılar ve eğimi daha az olan çatılar. Çatılar arası hava olan çatılar. Çatı örtüsü yani çatı izolasyon olan çatıların taşıyıcı olan sistemlerin arasında bir hava tabakası oluşturulur. Bir de çatı örtüsü çatı izolasyon olup hava boşluğu oluşmayan çatı sistemleri vardır.

 Çatı Ve Yalıtım

            Binanın yağmur sularına, kar ve kar sularına, güneşin ısıtma derecelerine ve soğuk havaların çatıdaki etkilerine kadar büyük bir önem arz eden çatı bu anlamda çatı izolasyon yapılması gereken bir yapı olarak bakılabilir. Eğim olarak herhangi bir eğime sahip olan çatılar sıvı açısından rahattır. Eğimi olmayan çatılarda ise sıkıntılı olacaktır. Çatı yalıtım malzemeleri ( çatı izolasyon ) ile çatının ısı, ışık, soğuk, sıcak ve su yalıtımı yapılır.

Blog içinde yayınlandı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir