Çatı Kaplama Malzemeleri

ÇATI KAPLAMA MALZEMELERİ NELERDİR

Çatı örtü kaplamasında çatının özelliğine göre çeşitli örtü malzemeleri kullanılır. Bu örtü malzemeleri kaplanış durumlarına göre parçalı ve devamlı olmak üzere iki kısma ayrılabilir. Parçalı örtü malzemeleri; kiremit, arduaz, oluklu levha gibi malzemelerdir. Bu malzemeler çatı yüzeyinde uçları üst üstte bindirilerek kaplanır. Üst üstte binen kısımlarında aralıklar kalacağından çatıda devamlı bir hava cereyanı olacaktır. Bu hava cereyanı ahşap çatılarda kullanılan elamanların çürüme tehlikesini azaltır. Devamlı örtü malzemeleri ise; asfalt, katranlı veya bitümlü kâğıt gibi malzemeler olup çatı yüzeyinde üst üstte bindirilir ve yapıştırılır. Bu tür malzemelerle yapılan kaplamalarda ahşap elemanlar rutubete karşı korunmalıdır. Çatı kaplamalarını kullanılan malzemenin cinsine göre sınıflandırmak daha uygun olur.

 Kiremit: Çatı örtü kaplamasında en çok kullanılan malzemedir, çeşitli görünüş, renk ve şekilde olur. En çok kilin kalıplanıp fırınlarda pişirilmesi şeklinde üretilmektedir. Kiremitler değişik şekillerde ve amaçlar için üretilirler.

 Üzeri Doğal Taş Kaplı Panel ve Kiremitler : Alt yüzeyi 5 mikron polyester astar ve 20 mikron son kat polyester boyalı galvaniz sacdan, üst yüzeyi doğanın en sağlam, en dayanıklı malzemesi olan taşların kademeli olarak öğütülmesiyle elde edilen, çeşitli renklerdeki granüllerden oluşan çatı kaplama malzemesidir.

 Boyalı Doğal Taş Kaplamasız Panel ve Kiremitler : Avrupa, Amerika ve İskandinavya ülkelerinde yaygın olarak kullanılmakta olan metal kiremit, çelik üstü galvaniz, astar, polyester ve boya kaplı olup 8 kattır. Tüm iklim koşullarına dayanıklı olan metal kiremide 30 yıl garanti verilmekle birlikte 100 yıl ömrü vardır. Kiremit altı tahtası gerektirmez. Güvenlidir, çatlamaz, kırılmaz, koruyucu film tabakası ile kaplıdır. Montajı kolaydır. Genişlik 116 cm. Boy: 37 cm. Ağırlık: 2,78 kg / m2

 Poliüretan Esaslı Paneller : Poliüretan izolasyonlu paneller, form verilmiş iki yüzey arasına, çeşitli kalınlıklarda B2 sınıfı yanmazlıkta rijit poliüretan sert köpük enjekte edilmiş kompozit ürünlerdir. Poliüretan panellerde kullanılan alt ve üst yüzey, ürünün tipine göre alüminyum, galvaniz sac, kraft kâğıdı veya PVC membran olabilmektedir.

 Taş Yünü Esaslı Paneller : Yüksek yangın güvenliği istenen yapılar için vazgeçilmez olan taş yünü izolasyonlu paneller kesintisiz üretim kullanılarak üretilmektedir. Metal dış kabuk ve dolgu olarak kullanılan A yanmazlık sınıfı taş yünü izolasyon tabakası sayesinde yangına dayanıklı kompozit bir sistem elde edilmiştir.

 Polistren Esaslı Paneller : İsopanel, iki kat alüminyum veya saç levha arasına, eksande polistren dolgunun çeşitli kalınlık ve yoğunlukta uygulanması ile elde edilen kompozit çatı ve cephe kaplama malzemesidir.

 Galvanizli Sac : Sacdan galvaniz boyalı veya boyasız olarak üretilebilen, trapez oluklu ve rulo çelik sac levhalar, kullanım yerine ve özelliklerine göre değişik kalınlık ve formda üretilir. Fonksiyonel tasarımları sayesinde yalıtımsız tek kat örtü olarak veya yalıtım malzemeleri ile kombine uygulamalarda kullanılır.

 Lifli Çimento Esaslı Malzemeler Bu levhalar belirli oranlarda çimento ve inorganik liften oluşan bir yapı malzemesidir. İnorganik lif açıldıktan sonra içinde yeterli miktarda su bulunan karıştırıcılar kullanılarak çimento ile birleştirilir. Düz ve oluklu şeklinde üretilir.

 Cam Takviyeli Polyester (CTP) Çatı Kaplama Malzemeleri Cam elyafı ile takviye edilerek fiziksel mukavemet değeri arttırılmış doymamış polyester ve reçineden oluşan kompozit bir malzemedir. Esnek, hafif, darbelere dayanıklı C.T.P. şeffaf sinüs ve trapez oluklu levhalar, şeklinde üretilirler. Doğal aydınlatma özelliği ve homojen ışık dağılımı sağlayan, kimyasallara karşı dirençli ve korozyona karşı dayanıklı ve darbelere karşı dayanıklı, yüksek ve düşük hava sıcaklıklarından etkilenmeyen, hafif çeşitleri vardır.

 Polikarbonat Çatı Kaplama Malzemeleri : Ticari, sanayi veya endüstriyel yapılarda, turizm işletmelerinde, konutlarda ve daha pek çok farklı alanda uygulanan policarbon, örttüğü mekâna değer katar. Doğayla ve gün ışığıyla iç içe mekânlar yaratmanızı sağlar. Camın 1/6’sı kadar hafiftir. Malzeme yapısından dolayı yüksek darbe dayanımına sahiptir, kırılmaz. (-40°C+120°C) derece ısıya dayanıklıdır. 4 mm ile 16 mm arası kalınlık seçenekleri mevcuttur. Plaka ölçüsü 210 mm x 600 mm dir.

 PVC Levha Şeklinde Çatı Kaplama Malzemeleri Dalgalı (ondüle) ve düz sert PVC levhalardır. Diğer yapı elemanları ile uyumlu, dış hava etkilerine karşı mukavim, alevlenmeyen, kimyasal madde ve korozyondan etkilenmeyen bir malzemesidir. Çatı, cephe, garaj, sera ve balkon kaplamalar için ideal olup 0,8 mm – 4 mm arasında kalınlıkta üretilmektedir.

 Akrilik Cam Esaslı (PMMA) Malzemeler (cam lifli-fiberglas) Cam görünümlü akrilik levhalardır. Uygulamacıların, projelerinde cama alternatif olarak bulabilecekleri tek çözümdür. Camdan 200 kat daha sağlamdır. Esnektir,  kolay uygulama yapılır. Camın 1/2 ağırlığındadır. Soğuk ve sıcak bükümle şekil verilebilir. %90’a varan ışık geçirgenliğine sahiptir.

 Üzeri Doğal Taş Kaplı Malzemeler (Shingle) : 120 gr/m² fibrocam taşıyıcılı ve APP ile modifiye edilmiş bitüm çatı kaplama örtüleridir. Modern ve klasik mimari tasarımlara uygun değişik renk ve görüntülerde, dekoratif, hafif her türlü yüzeye kolay ve süratli uygulanmakta olup, kötü hava koşullarına dayanıklıdır. Görünen üst yüzeye renkli mineral granülleri lamine edilmiş, alt kısımlarında bulunan kumlu yüzey ise, ambalaj paketi içindeki yaprakların birbirine yapışmasını engellemektedir. Dikdörtgen, çokgen, yuvarlak gibi farklı şekillerde üretilebilmektedir.

 Sinüs Oluklu Levhalar : Bitüm emdirilmiş organik elyafla özel bir reçinenin bileşiminden oluşan bir malzemedir. Özel bir reçine ile bünyesine boya emdirilmiş olup su geçirmez, dayanıklı, çevre dostu ve levha halinde oluklu bir çatı kaplama malzemesidir.

 Bitüm veya Katran Emdirilmiş Kartonlar : Piyasada bir metre genişliğinde ve 20 metre uzunluğunda rulo halinde bulunur. Tahta kaplanmış yüzeye veya beton yüzeye asfalt veya bitümle yapıştırılır.

 Tahta : Ormanı çok ve kereste ucuz olan yerlerde uygulanır, uzun bir dayanma beklenmez, suyun çok çabuk akıtılması için çatı eğimi 1/1 olmalıdır.

 Arduaz : Düz levhalar halinde 4-6 mm kalınlığında 30×30-30×40 cm veya 60×60 cm boyutunda doğal taşlar ince plaklar halinde yarılarak ve kesilerek elde edilen arduaz levhalarla çatı kaplaması nadiren de olsa yapılmaktadır. Tahta kaplama üzerine galvanizli çiviler çakılarak uygulanır.

 Cam Çatı Örtüleri : Marsilya tipi kiremitlerle örtülen çatıların belirli bir kısmında çatı aralığının aydınlatılması gerektiğinde cam kiremitler kullanılabilir. Şed çatılarda olduğu gibi bina iç bölümünün çatıdan aydınlatılması gerektiğinde çatı meyilinin tamamı cam ile örtülebilir veya çatıya aydınlatma pencereleri yapılır. Çatı örtüsü için kullanılacak camlar arme cam veya mikalı cam ya da cam kiremit olması gerekir. Cam kiremidin kaplanması normal kiremitlerin kaplanmasında olduğu gibi yapılır. Cam levha kullanılacak kaplamada çatılarda mertek yerine kullanılacak kayıtlar ahşap olsa da genellikle metalden yapılır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir