SANDVİÇ ÇATI PANELLERI

SANDVIÇ ÇATI PANELLERI

Sandviç paneller, iki boyalı Galvaniz veya Alüminyum trapez levha arasında (PIR, PUR, Taşyünü) iç dolgu malzemesi ile ısı yalıtımı amaçlı üretilen kompozit malzemelerdir.
Yapıların çatı,cephe ve iç bölme veya soguk hava odalarında kaplama malzemesi olarak kullanılan sandviç paneller; kullandıkları alanlarda oldukça yüksek bir ısı, su,ses izolasyonu sağlar,nem yoğunlaşmasını önler.
Ek olarak taşıma kapasitesi ile de mimari tercihlerde ön plana çıkmaktadır. Sandviç panel taşıma kapasitesi, panelin iç dolgu malzemesinin yorgunluğu, kalınlığı ve metal yüzeylerinin formuna bağlıdır. Sandviç panel fiyat fayda analizi çerçevesinde değerlendirildiğinde ekonomik bir çözümdür.

Metallerin (BGS,Alüminyum) ve iç dolgu malzemelerin kalınlığı, kullanılacağı alan ve üzerine gelecek yük miktarına uygun olarak belirlenmektedir. İç dolgu malzeme kalınlığının tespitinde kullanılacağı bölgenin iklim koşulları da dikkate alınmaktadır. Sandviç paneller; sıva, boya gibi kaplamalara gerek kalmaksızın ısı,su ve ses yalıtımı sağlayarak, binaların dış kabuğunu estetik ve uygun fiyatlı bir şekilde oluşturur. Sanayi yapıları,askeri yapılar, sosyal yapılar,zirai yapılar, spor tesisleri şantiye binaları, silolar, hiper marketler, alışveriş merkezleri, soğuk hava depoları ve hal binaları gibi taşıyıcı sistemi çelik ve prefabrike beton olan yapılarda en iyi fiyatlarla tedarik edilir ve kullanılır.

SANDVIÇ PANEL TEKNIK ÖZELLIKLERI

Aşağıda sunulan teknik bilgiler özel bir üreticiye özgü olmayıp, fikir vermek amacıyla ifade edilen genel karşılaştırma verileridir:
1. Mekanik Direnç
Basma, çekme, kayma dayanımları ve kayma modülü gibi değişkenler kompozit malzeme mekanik direnç başarımlarını belirleyen en önemli değerlerdir. Ayrıca, kompozit malzemelerde direnç, bileşenlerinin aralarındaki davranışla birebir ilgilidir. Polistren köpük ve taşyünü gibi malzemeler metal yüzeylere ilave poliüretan bazlı yapıştırıcılarla, Poliüretan, PIR, Fenolik köpükler ise sıvı karışım halinden genişleyerek metal yüzeylere kendinden tutunmaktadır. EPS ve XPS, ucuz üretim prosesiyle iyi yalıtım malzemesi olmasına rağmen ilave yapıştırıcı ihtiyacı sandviç panel uygulamalarında az tercih edilmesine neden olmaktadır. Genellikle, metal yüzeylerdeki yapıştırıcının çekme dayanımı polistren iç dolgu malzemelerinin çekme dayanımından fazla olmasına rağmen analizler bu değerin 0,10 N/mm2‟ in altına düşmemesi istenir. Tersi durumlarda olası gerilimler yüzeyde burulmalara neden olmaktadır. Bu tip polimer içerikli malzemelerin özellikleri ortamın sıcaklığı ve nemden etkilenme olasılığının yanında uzun zamanlı yüklemeler sonrasında köpük malzemelerin visko elastik davranışı yani sünmeye neden olabilmesi sandviç panel tasarım aşamalarında dikkatlice değerlendirilmelidir. Sandviç panel Plastik köpüklerinin mekanik özellikleri yoğunlukla birebir ilgili olup, Taşyünü gibi malzemelerde ise birinci etken olmayıp lifli yapının özelliği gibi üretim prosesleriyle değişebilmektedir. PIR köpüklerin PUR poliüretan köpüklerden farkı sadece üretiminde kullanılan bileşen oranlarındaki farklılıktır. Dolayısıyla her ikisininde köpürme prosesinin yanısıra mekanik ve fiziksel özellikleri çok benzerdir.

ÇATI SANDVIÇ PANELLER

Sandviç Panel Fiyatları müşterilerimizin ihtiyacına ve uygulanacak alana göre değişkenlik gösterebileceğinden dolayı yukarıda bulunan kısa talep formunu doldurarak hemen bizimle iletişime geçebilir ya da Ürün Talep Formundan ilgili alanları doldurarak bilgi alabilirsiniz. Formu doldurduğunuzda en kısa sürede sizinle iletişime geçiyor olacağız.

Çatı sandviç panel çeşitleri; Boyalı Galvaniz Sac Levhalı Aliminyum Levhalı Taşyünü Dolgulu ( Ts 901-1 En 13162 ) Camyünü Dolgulu ( Ts 901-1 En 13162 ) Poliüretan (Pur) ve Polisoziyanat (Pir) Dolgulu ( Ts En 13165 ) Polistren Köpük, Extrude (Xps) ve Expanded (Eps) Dolgulu ( Ts 7316 En 13163, Ts 11989 En 13164 ) Fenolik Köpük (Fp) Dolgulu

Genel olarak 3 hatve çatı paneli, 4 hatve çatı paneli, 5 hatve çatı paneli olarak üretimi gerçekleştirilir. Gizli vida ve dışarıdan vidalama ile birbirlerine eklenerek montajı gerçekleştirilebilir

Blog içinde yayınlandı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir